Aká je hodnota dresov?

Akú hodnotu má daný dres? Steve Hodge, majiteľ dresu Maradonu zo zápasu, kde dal božský Diego gól rukou, by vám dnes presne povedal. 9 miliónov dolárov…
Ale je toto adekvátna cena? Hodnota dresu sa určuje podľa toho, kto v danom drese hral, či to bolo finále, alebo finálový turnaj, alebo nejaký mílnik a podobne.

Kedysi na zápas bol jeden dres, dnes už môžu byť aj štyri dresy na zápas. Všetko záleží od klubu, alebo reprezentácie. Presné informácie by vám vedel povedať iba kustód. Od neho záleží koľko dresov na konkrétny zápas prichystá.

Ale prejdem k hodnote dresov. Za dres môžete zaplatiť 50 eur, môžete ho dostať, môžete ho vymeniť (s iným zberateľom, alebo futbalisti medzi sebou). A časom môže dres zmeniť jeho hodnotu. Tak ako sa to stalo v prípade dresu Diega Maradonu. Ruku na srdce, dali by ste za dres 9 miliónov? Ja, aj keby som tie peniaze mal (samozrejme nemám), nedal by som za to tie peniaze. Otázka ale nastáva prečo? Lebo za tie peniaze by som mohol získať kopec iných dresov.

Kúpite si dres Thiery Henryho zo zápasu Írsko – Francúzsko po 30 rokoch za 9 miliónov? Nemyslím si. Tiež v ňom dal dres rukou (presnejšie posunul si rukou loptu a potom skóroval).

9 miliónový dres – napadlo mi, že to mohla kúpiť AFA (Argentínska futbalová asociácia) aby dres dala do múzea – vtedy by som tu cenu pochopil. Zbieram dresy už viac ako 10 rokov a ceny sa menia podľa počasia. Ale skúsim sem napísať odhadované hodnoty dresov…

Česká futbalová liga – dresy sa dajú kúpiť od 70 eur a vyššie, zaleží, či je dres špinavý a nesie známky zápasu.
Slovenská futbalová liga – dresy si viete zohnať od 50 eur a vyššie.

Nemecká Bundesliga – od 150 eur si viete kúpiť zápasový dres, asi okrem Dortmundu a Bayernu, ich dresy “zápasové” začínajú od 200-250 eur.

Anglická Premier League – dresy zoženiete od 150 Libier a vyššie, najťažšie sa zháňajú dresy Manchesteru United, Liverpoolu, Tottenhamu (táto trojica – ich zápasové dresy začínajú od 450 Libier a vyššie)

Talianska Serie A – dresy sa dajú zohnať od 100 eur a vyššie, najdrahšie sú asi dresy Juventusu, AC Milán a Inter Milán (cena sa pohybuje od 400 eur a vyššie). Perfektné zápasové dresy majú AS Rím a Atalanta Bergamo, pretože ich kustód certifikuje už priamo na dres a vedia presne určiť, či je dres použitý v zápase alebo je iba vydaný na zápas.

Španielska La Liga – dresy sa pohybujú od 150 eur vyššie, Real Madrid, Barcelona a Atletico Madrid (ceny od 300 eur vyššie).

Reprezentačné dresy sú asi vždy najväčší problém. Dražia sa, vymienajú sa, dostávajú sa (hodia ich fanúšikom). Cena sa nedá určiť ani približne, existujú web stránky, ktoré sa venujú zápasovým dresom z reprezentácií, ale ceny vám vyrazia dych. Niektoré sa vydražili aj za 10 – 20.000 eur.

Web stránok, ktoré sa predaju dresov venujú, už dnes existuje veľa. Tých dobrých je ale málo. A všetko okolo dresov – teda ich predaj, výmena a hlavne business začal v roku 1989 – aukčnou sieňou Chriestie’s. Tam sa to všetko začalo a keď si pozriete históriu cien dresov, zistíte aká je dnes hodnota dresu.

Hodnota dresu je taká, koľko je za ňu niekto ochotný zaplatiť…

Pridaj komentár